Vstup do „stejné řeky“ je možný a dokonce reálný!

sobota 10. prosinec 2016 00:34

S autorským právem je to dosti ošemetné, protože se může jednoduše stát, že zejména u krátkých literárních příspěvků může autor „vstoupit do stejné řeky,“ ať už úplně, anebo (skoro) přibližně, aniž by...

S autorským právem je to dosti ošemetné, protože se může jednoduše stát, že zejména u krátkých literárních příspěvků může autor „vstoupit do stejné řeky,“ ať už úplně, anebo (skoro) přibližně, aniž by o tom věděl, či tušil.

Bohužel tyhle obavy hrozí zejména v umění poetickém, které je často pod palbou kritiky ohledně používání ustálených výrazů, klišé a dalších kombinací uplatňovaných třeba na druhém konci naší republiky, či celého světa.

Také v akademickém a běžném prostředí mě zaráží jakýsi zákaz „automatického“ přejímání myšlenek a názorů, což odporuje svobodě slova a projevu. Bohužel nám vládne totalita jakési skryté nesvobody, jež stále víc a víc sílí! Nikdo si to neuvědomuje, i když se v praxi objevují často nesmyslné spory a soudy o původu a obsahu autorského díla!

Jsem toho názoru, že písemný a slovní projev patří všem lidem našeho národa i celého světa. Křesťané by řekli, že nám myšlenky a výtvory, ať už vědecké, či umělecké, byly dány shůry, a to záhadným vnuknutím od samotného Boha. Jsem toho názoru, že jsou původem nekonečného vesmíru – nekonečného Stvoření.

Na tom stojí historie tvůrčí a přejímací, neboť se v internetovém světě šíří mnohem intenzivněji odkazy našich předků, ale i současných osobností. Bez sdílení a tvůrčího navazování bychom tady nebyli, neboť bychom úplně zakrněli a zbytečně odumřeli.

Vstup do „stejné řeky“ je možný a dokonce reálný. Přibližný vstup „do stejné řeky“ též. Liší se tedy limitou matematické a společenské funkce, dále pak dobově poukazuje na předchozí, současné a budoucí objevy a záznamy ohledně autorství.

To vše působí dynamicky vzájemnou návazností a konstelací. Objev u moře může býti zároveň objeven třeba i v samotném vnitrozemí, totéž platí v nekonečném vesmíru dálných civilizací. Také naše DNA se neustále vyvíjí „pod tlakem a palbou“ okolního prostředí!

Václav Kovalčík

Václav Kovalčík

Václav Kovalčík

Václav Kovalčík

Společenské dění, filozofie, věda, politika, próza, poezie aj. umění...

Věnuji se tradicím i experimentům. Píši svobodně své názory. Svobodně tvořím. Mám rád dobrou společnost. Posílám zajímavé internetové odkazy k nahlédnutí: http://www.vaclavkovalcik.estranky.cz/ http://www.youtube.com/user/v1adoniskovalcik/videos http://lesopark.webnode.cz/ http://vimeo.com/channels/vkovalcik http://vkovalcik.rajce.idnes.cz/ https://cs-cz.facebook.com/vasek.kovalcik https://twitter.com/#!/vaclavkovalcik http://vkovalcik.blog.cz/ http://www.liter.cz/autor-info-18610 http://www.dailymotion.com/vaclavkovalcik#video=xus6xf Ing. Václav Kovalčík, miluji Československo...

REPUTACE AUTORA:
5,98

Seznam rubrik

Tipy autora