Můj norský sen

úterý 7. leden 2014 19:09

O mém snu, který se mi zdál. Týká se nejen domácí, ale i zahraniční tematiky.

Začalo to tehdy v Chorvatsku, kde jsem byl na dovolené. Potkal jsem jednu dívku albánského původu, jež mi nabídla, že mi pomůže, abych se dostal ze svých zdravotních problémů. Použila akupunkturu a masáže. Byl to skutečný zázrak po příjemných procedurách. Doslova jsem se do ní zamiloval. A tak se vracím s plným elánem do zbídačené České republiky, neboť mám ženu, na niž se mohu kdykoliv spolehnout. Jenže se mi začínají hnusit zdejší poměry, mafie a kriminalita.

Společně uvažujeme, že se odstěhujeme do Norska, ale nejprve vypovíme české občanství. Daně a různá pojištění na chvíli padají. Ocitáme se na pražském letišti. Kupujeme letenky do Skandinávie.

Tak rád bych prožil svůj život v zemi, kde se výborně starají o děti a mládež, kde jsou lidé k sobě hodní, tolerantní a obětaví. V odbavovací hale začínáme poznávat norskou kulturu, pohodlí a harmonii. Poté nastupujeme do letadla, i když je malá účast cestujících. Konečně se dostáváme do zaslíbené země, ale z neznámých důvodů čekáme na skandinávském letišti. Máme s sebou pár stovek Eur, modlíme se, aby se nikomu nic zlého nepřihodilo, co se týče zdraví, jinak bychom byli úplně na dně.

Dlouho odkládáme komunikaci s místními, protože nás ovlivňuje tréma a strach z nového prostředí. Po několika hodinách hledáme zdejší úřad, abychom získali norské občanství. Marně, neboť nemluvíme norsky. Ani základní znalost angličtiny a němčiny nepomáhá. Lidé, které potkáváme, jsou ve spěchu. K tomu intenzivně sněží. Uvažujeme, zda ušetřit, anebo jít si odpočinout do hotelu.

Prožíváme mrazivou noc na nádraží, nedostává se nám žádné odpovědi na naše otázky. Všude slyšíme „nesrozumitelnou“ norštinu. Ráno je slunečné, teprve teď se začíná vyjasňovat. Lépe se orientujeme, nacházíme secesní budovu místního úřadu, kde by nám mohli pomoci s vyplněním potřebných papírů. Pořád uvažujeme, že pokud nebudeme přijati, tak se nevrátíme do České republiky, ale vycestujeme do Německa, abychom získali občanství i perspektivní zaměstnání.

Václav Kovalčík

Václav Kovalčík

Václav Kovalčík

Václav Kovalčík

Společenské dění, filozofie, věda, politika, próza, poezie aj. umění...

Věnuji se tradicím i experimentům. Píši svobodně své názory. Svobodně tvořím. Mám rád dobrou společnost. Posílám zajímavé internetové odkazy k nahlédnutí: http://www.vaclavkovalcik.estranky.cz/ http://www.youtube.com/user/v1adoniskovalcik/videos http://lesopark.webnode.cz/ http://vimeo.com/channels/vkovalcik http://vkovalcik.rajce.idnes.cz/ https://cs-cz.facebook.com/vasek.kovalcik https://twitter.com/#!/vaclavkovalcik http://vkovalcik.blog.cz/ http://www.liter.cz/autor-info-18610 http://www.dailymotion.com/vaclavkovalcik#video=xus6xf Ing. Václav Kovalčík, miluji Československo...

REPUTACE AUTORA:
5,98

Seznam rubrik

Tipy autora