Všechno mohlo být jinak

čtvrtek 1. srpen 2013 16:17

Co by se stalo, kdyby Sametová revoluce vůbec neproběhla? Bylo by to horší, anebo lepší? Možná lepší z hlediska občanského pořádku.

Pamatuji začátek 90. let, kdy jsem nastoupil do první třídy. Tehdy jsem nevěděl, jaké nebezpečí skrývá doba po Sametové revoluci. Tím nebezpečím byl morální a duchovní úpadek občanské společnosti v našem státě. Za své školní docházky jsem byl pranýřován nejen za svůj původ, ale i za svou osobnost.

Někteří spolužáci a spolužačky byli tuze zlí, vždyť mi vyhlásili nulovou toleranci. I přes mnoho problému jsem měl kupu přátel, kteří mi věřili. Jen si kladu otázku: Proč jsem měl i nepřátele? Asi jsem vystupoval příliš benevolentně, svobodně, čestně a spravedlivě.

Na některá léta nevzpomínám zrovna s láskou, protože jsem byl šikanován a „párkrát“ přepaden. Vůbec si na Facebooku netroufám žádat o přátelství lidi, kteří mi dělali ze života peklo.  Všechno chce svůj čas – i když se rozhlížím, v čem byla chyba a v čem nikoliv.

Co by se stalo, kdyby Sametová revoluce vůbec neproběhla? Bylo by to horší, anebo lepší? Možná lepší z hlediska občanského pořádku. Za gymnaziálních let se mi zhoršoval studijní prospěch. Navíc se prodala chaloupka v Beskydech, kam jsem jezdíval ve svém dětství.

Abych to shrnul – dodnes jsem milován i nenáviděn - jak u koho. Třináctá komnata dokáže být nelítostná. S veškerou tvorbou jsem začal ve svých 18 letech života. V dětství jsem amatérsky a rekreačně sportoval, dále jsem miloval houbaření v letním a podzimním čase.

Zimy na chaloupce byly překrásné, neboť jsem lyžoval na promrzlé vrstvě sněhu. Všechno mohlo být jinak, pokud by nepřišla Sametová revoluce aneb divoký západ, jenž se dodnes žene Evropou. Proto světová finanční krize, proto ekonomické a společenské problémy! Nějak se to na těch uměleckých webech, kde jsem často publikoval, zvrtlo, i když jsem měl přátelské úmysly. Přesto děkuji spřízněným duším za lásku, podporu a obětavost.

Václav Kovalčík

Václav Kovalčík

Václav Kovalčík

Václav Kovalčík

Společenské dění, filozofie, věda, politika, próza, poezie aj. umění...

Věnuji se tradicím i experimentům. Píši svobodně své názory. Svobodně tvořím. Mám rád dobrou společnost. Posílám zajímavé internetové odkazy k nahlédnutí: http://www.vaclavkovalcik.estranky.cz/ http://www.youtube.com/user/v1adoniskovalcik/videos http://lesopark.webnode.cz/ http://vimeo.com/channels/vkovalcik http://vkovalcik.rajce.idnes.cz/ https://cs-cz.facebook.com/vasek.kovalcik https://twitter.com/#!/vaclavkovalcik http://vkovalcik.blog.cz/ http://www.liter.cz/autor-info-18610 http://www.dailymotion.com/vaclavkovalcik#video=xus6xf Ing. Václav Kovalčík, miluji Československo...

REPUTACE AUTORA:
5,98

Seznam rubrik

Tipy autora